Q&A z psychoterapeutą. Co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej?

Dzisiaj mam dla Was zupełną nowość!

Wpis w formie Q&A, w którym na kilka moich pytań w temacie zdrowia psychicznego odpowiada psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta poznawczo – behawioralny.

Zapraszam Was na profil Ewy na Facebooku po więcej informacji o jej pracy oraz wskazówki jak żyć lepiej: Psycholog Ewa Rozumek – Michalska

Jeśli chcecie się dowiedzieć, co zrobić, aby czuć się lepiej i kiedy zgłosić się do terapeuty, a kiedy do psychiatry, to zapraszam serdecznie do dalszego czytania.

1.Co możemy zrobić dla siebie tu i teraz żeby poczuć się lepiej psychicznie? 

Najlepiej jest trochę zwolnić, dać sobie czas na odpoczynek. Mamy wtedy możliwość poukładania pewnych spraw w swojej głowie. Warto także porozmawiać z kimś bliskim i zaufanym, aby mieć poczucie „zrzucenia z siebie” ciężaru jaki nosimy.

2. Jakie zachowania są szkodliwe w kontekście dobrego samopoczucia? Co takiego robimy, co wpływa na nasz nastrój negatywnie?

Najbardziej szkodliwe jest dostosowywanie się do czyichś norm, dbanie o wszystkich wokół zapominając w tym o sobie samym. Nadmierny perfekcjonizm oraz porównywanie się do innych osób (szczególnie ich wizerunku online) również są toksyczne dla naszego samopoczucia, dla naszej oceny siebie. Warto także zwrócić uwagę na zmuszanie się do rzeczy, których nie lubimy – to bardzo częste i bardzo szkodliwe zachowanie.

3. Czujemy obniżony nastrój, mamy problemy z którymi sobie nie radzimy i zastanawiamy się do kogo się z tym zgłosić. Kiedy powinniśmy się zgłosić do psychoterapeuty, a kiedy do psychiatry? 

Uważam, że w każdej trudnej życiowej sytuacji, która nas przerasta i przytłacza warto zgłosić się do terapeuty, choćby na jednorazową konsultację. Pomoże on nam rozeznać się w sytuacji, spojrzy na pewne rzeczy z dystansu, pokaże nam inną perspektywę lub zaproponuje dalszą terapię. A jeśli terapeuta zadecyduje, że w naszej sytuacji konieczne jest włączenie leków to odeśle nas również na wizytę do lekarza psychiatry.

4. Po tym jak już rozpoczniemy terapię, w jaki sposób możemy rozpoznać czy dany terapeuta lub rodzaj terapii nam rzeczywiście pomaga

Najważniejszym wyznacznikiem powinno być to, jak czujemy się w relacji z terapeutą. Nie chodzi o to, aby było miło i przyjemnie, bo nie na tym polega terapia, czasem będzie bardzo trudno, będzie dużo smutku, złości, trudnych tematów. Jednak zawsze powinniśmy czuć się bezpiecznie, swobodnie, nie powinniśmy czuć się w żaden sposób oceniani czy strofowani przez terapeutę. Wyznacznikiem tego czy terapia nam pomaga są zmiany, które możemy zaobserwować w swoim życiu, w swoim codziennym funkcjonowaniu.

5. Co oprócz terapii może wspomóc nasze zdrowie psychiczne? 

Na pewno – tak jak już mówiłam- musimy zwolnić trochę jeśli chodzi o nasz tryb życia. Dać sobie czas i przestrzeń na relaks, odpoczynek. To chyba rzecz, której najbardziej brakuje nam teraz, w naszym nastawionym na multitasking i maksymalną wydajność świecie. Ważną rzeczą jest także dbanie o podstawy czyli odpowiednie jedzenie, picie wody, aktywność fizyczna, która nam odpowiada i którą lubimy, dbanie o dobre, wspierające nas kontakty społeczne. Myślę, że pozytywnie wpłynie na nas także zmniejszenie ilości czasu spędzanego przed ekranem TV czy telefonem – trzeba uważać na to, co „wpada” do naszej głowy, jakie treści sobie serwujemy.

Ja ze swojej strony dodam, że często zdarza mi się zapominać o tych podstawach, o których mówi Ewa, a wtedy niestety trudno o dobre samopoczucie. Dlatego pracuje nad tym, choć to nie zawsze jest łatwe będąc mamą niemowlaczka 🙂

Dajcie znać, jakie macie patenty na dbanie o swoje zdrowie psychiczne.

xoxo,

Monn Iza