Podejmowanie decyzji według priorytetów

Projekt bez tytułu (5)

Każdy czuje się czasami przytłoczony  życiem i chciałby je sobie ułatwić. Uporządkować, nadać jakieś ramy i zasady. Zebrać myśli i przeistoczyć je w działania. Ja tak się czułam przez długi czas. Zaczęłam jednak wprowadzać w swoje życie zmiany i to nieprzypadkowe. Odkryłam coś, co bardzo ułatwiło mi codzienne życie i osiąganie założonych celów. Mianowicie:


Podejmowanie decyzji i życie według priorytetów.


Może to brzmieć banalnie i zagadkowo jednocześnie. Jak to zrobić w praktyce?

Najlepiej ustalić sobie trzy priorytety w życiu prywatnym i od jednego do trzech w życiu zawodowym. Im mniej w jednym czasie tym lepiej.

Oto kilka przykładów:

  1. Powiedzmy, że macie problemy ze zdrowiem, jakąś chorobę, która jest uciążliwa, ale można ją wyleczyć. Waszym priorytetem będzie więc pokonanie tych problemów i życie w zdrowiu. To jest główny priorytet i żeby go osiągnąć musicie zrobić dużo małych rzeczy. Poczytać jak najwięcej na temat choroby – oczywiście naukowych artykułów, nie dr Google. Poszukać lekarza, który ma doświadczenie w leczeniu tej choroby. Zadbać o siebie, zainteresować się tym co w danym momencie będzie dla was najlepsze. Brać leki, zmienić dietę itp. Wasze decyzje życiowe powinny być podporządkowane temu priorytetowi.
  2. Cliche: chcecie schudnąć. To jest wasz priorytet. Co robicie będąc na zakupach w supermarkecie? Kierujecie się priorytetem – kupujecie dużo warzyw i pełnowartościowych produktów, a półkę ze słodyczami omijacie. Wieczorem rozkładacie matę do ćwiczeń, idziecie pobiegać albo na siłownię zamiast siedzieć na kanapie przed telewizorem. Oczywiście ja jestem zwolenniczką zdrowego rozsądku we wszystkim, więc pamiętajcie o tym, żeby dietę i ćwiczenia dopasować do siebie i swoich możliwości.
  3. Postanowiliście zmienić pracę. Podstawa to dobre CV, wiec musicie je przygotować. Logujecie się na portalach zawodowych i stronach z ogłoszeniami. Mówicie znajomym, żeby dali wam znać jeśli usłyszą o wolnym wakacie. Szukacie innych możliwości i alternatyw. Może to być bardziej sprecyzowany priorytet np. chcecie pracować w konkretnej branży/firmie lub założyć swój biznes. Ustalacie co trzeba w tym kierunku zrobić i działacie, krok po kroku.

Żeby jeszcze bardziej sobie sprawę ułatwić, możecie ustalić, które priorytety mogą mieć wspólne działania. Np. chcę mieć więcej pieniędzy i zmienić pracę – szukam wiec takiej w której będę więcej zarabiać. Albo chce zacząć oszczędzać i zmniejszyć ilość posiadanych rzeczy – sprzedaje więc to co nie jest mi potrzebne, zarobione pieniądze odkładam. Nie kupując nowych rzeczy powiększam swoje oszczędności i nie zagracam domu. Chce schudnąć i poprawić swój stan zdrowia – przechodzę na zdrową dietę i zaczynam ćwiczyć. Magia dzieje się sama! Oczywiście wiem, że nie jest to takie proste, ale małymi kroczkami możemy dojść nawet na najwyższy szczyt 🙂

To tylko w ramach wstępu do tego zagadnienia. W następnych wpisach rozszerzę ten temat oraz przygotuje dla was użyteczne narzędzia, abyście mogli sami wprowadzić tą zasadę w swoje życie.

Powodzenia